POSZUKIWACZE ZAPOMNIANYCH SMAKÓW

image001Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim odkrywają kuchnię swoich dziadków.

Nasz projekt realizowany jest dzięki Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach konkursu grantowego „Równać szanse” oraz Prezydium Rady Rodziców naszej szkoły, które stworzyło grupę nieformalną „Grupa RR w Sokołowie Młp” wraz z partnerem Stowarzyszeniem Aktywni Razem z Wólki Sokołowskiej.
Nasze pierwsze organizacyjne spotkanie odbyło się 1.02.2016, na którym rozmawialiśmy o celach i założeniach projektu, czyli jak poznać lokalną historię w sposób ciekawy i nieszablonowy. Dwa tygodnie później (po feriach) przynieśliśmy stare przepisy naszych dziadków i omawialiśmy, które wybrać do gotowania. Nasza 21 osobowa grupa podzieliła się na 3 mniejsze grupy, aby każdy mógł ugotować lub upiec „ syte, słodkie i byle co”. Na następnym spotkaniu dostaliśmy fartuchy i z zapałem zabraliśmy się do gotowania. Grupa FASOLKI ugotowała „Barszcz biały chłopski”, grupa ZIEMNIACZKI „Kotlety z jajek”, a grupa STONKI upiekła przepyszne ciasto „Murzynek”. Był też „Ryż zapiekany z jabłkami” i „Pulpety mięsne z sosem” oraz „Drożdżowe ślimaczki”. Wszystkie potrawy były przez nas sfotografowane i oczywiście zdegustowane. Przed świętami Wielkanocnymi zrobiliśmy smaczną sałatkę jarzynową i upiekliśmy Babkę oraz Drożdżowe zajączki. Po każdych zajęciach wspólnie sprzątamy kuchnię, wybieramy przepis i przygotowujemy listę zakupów na kolejne spotkanie, pracujemy pod nadzorem Pań ze Stowarzyszenia z Wólki Sokołowskiej. Oraz koordynatorami projektu P. Dorocie Bartyńskiej, P. Barbarze Wołcz oraz P. Bożenie Szabat.
Zajęcia kulinarne bardzo zintegrowały całą grupę, nauczyły nas planowania działa i ponoszenia skutków własnych decyzji. Każdy uczestnik może wykazać się swoimi umiejętnościami, przez co każdy czuje się ważny w grupie. Cieszymy się, że możemy brać w nich udział. Rezultaty naszych działań można zobaczyć na facebooku na stronie „Poszukiwacze Zapomnianych Smaków”

Weronika Wołcz i
Emanuel Krzciuk

image002 image004

 

image003 image005

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 173
  • Odwiedzin dzisiaj: 111
  • Odwiedzin wczoraj: 311
  • Ostatni tydzień: 1765
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1