Internetowy Teatr TVP w naszej szkole!

11Atrakcyjna wiosna w Internetowym Teatrze na żywo TVP dla szkół! Wśród nich Nasza Szkoła!

 Prawie 19 tys. młodych widzów z 347 szkół w całej Polsce przyłączyło się do premiery Internetowego Teatru TVP dla szkół.  Do końca roku szkolnego będzie jeszcze sześć sztuk teatralnych: od „Proszę słonia” po „Annę Kareninę”.

 

O skali przedsięwzięcia, jakim jest Internetowy Teatr TVP dla szkół świadczy dotychczasowy bilans. Od pierwszej transmisji z Teatru im. Słowackiego w Krakowie w październiku 2012 r. do lutego 2015 r. zrealizowanych zostało 35 transmisji z 30 teatrów. Spektakle oglądało ponad milion widzów z ponad 15 tysięcy szkół w całym kraju.

Nasza szkoła przyłączyła się do Internetowego Teatru w tym roku! Pierwszy spektakl odbył się 18 marca 2015r. Na świetlicy zostały zamontowane dwa duże ekrany, na których równocześnie wyświetlono „transmisję na żywo” spektaklu „Proszę słonia” dla 160-osobowej publiczności.
I sądząc po emocjach towarzyszących naszym najmłodszym przedszkolakom oraz dzieciom z klas I-III – było warto!

Dzieciństwo jest okresem decydującym o rozwoju przyszłej osobowości człowieka. Świat teatru zachwyca nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Teatr ma duże znaczenie w procesie rozwoju społeczno-moralnego dziecka, wyostrza zmysł obserwacji rzeczywistości, potęguje uczucia społeczne. Dzięki kontaktom ze sztuką dziecko rozwija myślenie, wyobraźnię, poznaje skutki zachowań bohaterów, wnika w ich przeżycia.

Warto przypomnieć, że iTeatr przeznaczony jest dla uczniów przedszkoli, szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych całkowicie za darmo.

Poniżej proponowane transmisje spektakli teatralnych:
18 marca – „Proszę słonia” z Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie.
Autor: Ludwik Jerzy Kern. Adaptacja i reżyseria – Arkadiusz Klucznik. Teksty piosenek – Dariusz Czajkowski. Scenografia – Dariusz Panas. Muzyka – Piotr Nazaruk. Choreografia – Urszula Pietrzak
Pinio, kilkuletni chłopiec, jest najmniejszy w swojej klasie. To właśnie jest olbrzymim zmartwieniem jego rodziców, którzy codziennie podają mu garść witamin: „na rośnięcie!”. Pastylki zamiast do buzi Pinia wpadają – w tajemnicy przed rodzicami oczywiście – do trąby porcelanowego słonia Dominika. W efekcie zamiast wielkiego syna rodzice zostają posiadaczami wielkiego słonia, który z każdym dniem coraz bardziej wypełnia ich dom… Lubelska realizacja tekstu Ludwika Jerzego Kerna jest polską prapremierą.

10 kwietnia – „Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek” z Białostockiego Teatru Lalek. Autorka: Maria Guśniowska. Reżyseria: Marian Pecko. Scenografia: Ewa Farkasowa. Muzyka: Robert Mankowecky.
Pewna Żyrafa nie różniła się zbytnio od innych Żyraf – jedynym, co ją wyróżniało, był niewyobrażalny, uparty i przyczepiony do niej na stałe pech… Z tego właśnie powodu nikt nie chciał się z nią przyjaźnić – wszyscy bowiem się obawiali, że ów pech może być zaraźliwy. Trzymali się więc od niej z daleka, przez co nasza Żyrafa była bardzo samotna. Aż pewnego dnia zdarzyło się coś zupełnie niezwykłego… Ciepła, mądra i zabawna opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu. Bo przecież każdy ma swój sens, bez względu na to czy jest dorosłym, dzieckiem, czy może Żyrafą.

20 kwietnia – „Tygrys Pietrek” z Teatru Groteska w Krakowie.
Autorka: Hanna Januszewska. Reżyseria: Grzegorz Kwieciński. Scenografia: Barbara Wójcik. Muzyka: Bogdan Szczepański. Spektakl o lękliwym tygrysku, który ze strachu zgubił swoje paski i wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu odwagi – chce ją kupić w sklepie, zdobyć w wojsku, nauczyć się jej od Indian… Czy zrozumie, że boi się każdy, a odwaga polega na pokonaniu strachu, nie zaś na ubraniu się w jej „kostium”?
Spektakl wyróżniony certyfikatem jakości ASSITEJ (Świadectwo Najwyższej Jakości i Poziomu Artystycznego) przyznawanym przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży “ASSITEJ”.

14 maja „Anna Karenina” z Gliwickiego Teatru Muzycznego. Adaptacja: Krzysztof Korwin Piotrowski. Tłumaczenie: Kazimiera Iłłakowiczówna. Muzyka: Andrzej Zarycki. Teksty piosenek: Michał Chludziński. Reżyseria: Józef Opalski. Kierownictwo muzyczne: Wojciech Rodek … olśnienie, chwila spokoju, wejście w wyczarowany na scenie Teatru Muzycznego w Gliwicach świat tołstojowskiej „Anny Kareniny”, świat namiętności, tragicznych miłości, których finałem może być tylko śmierć. A równocześnie było to wejście w świat teatralnej poezji, teatralnej metafory, idącej pod prąd nowych hałaśliwych nurtów. Józef Opalski, wraz z całą gliwicko-krakowską ekipą, stworzył przedstawienie w starym, dobrym stylu, w którym – jak się okazuje – można sprawnie opowiedzieć pewną historię i pozwolić na dodatek widzom samodzielnie wyciągnąć z niej wnioski – fragment recenzji.

19 maja – „Mała Syrenka” z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi Reżyseria: Waldemar Wolański. Scenografia: Anna Poopek. Muzyka: Krzysztof Dzierma.
Spektakl sceny marionetkowej zrealizowany w klasycznej baśniowej konwencji. Wzruszającej historii o małej mieszkance podwodnych głębin zakochanej w księciu towarzyszy prawdziwie podmorska muzyka. Intrygująca scenografia sugestywnie pozwala widzom przenieść się do fantastycznego świata głównej bohaterki. 3 czerwca „Pręcik” z Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Autorka: Malina Prześluga. Reżyseria: Zbigniew Lisowski. Scenografia: Dariusz Panas. Muzyka: Rafał Skonieczny i Mateusz Jagielski. „Tekst Maliny Prześlugi utrzymany jest w konwencji literatury drogi. Historia to nietypowa, bo opowiedziana z perspektywy przedmiotów codziennego użytku, stąd obecne w spektaklu elementy teatru absurdu i teatru przedmiotu. Przedstawienie powstało po to, by pokazać piękno relacji panujących w rodzinie. Nie wiadomo czemu dziewczynka jest chora – czy dręczy ją choroba duszy czy też ciała. Wiadomo za to na pewno, że są z nią najbliżsi, którzy ją kochają i ze wszystkich sił starają się jej pomóc. “Pręcik” nie jest dla nas opowieścią o śmierci, mimo że bardzo często w ten sposób interpretuje się dramat Prześlugi. Śmierć, podobnie jak w życiu, pojawia się na samym końcu spektaklu, ale przecież w obliczu spraw ostatecznych każde życie jest ostateczne. Jedyną wartością, która może pokonać śmierć, jest miłość.”- tak widzi przedstawienie reżyser Zbigniew Lisowski.

19 czerwca – „Zostań moim przyjacielem” z Miejskiego Teatru „Miniatura” w Gdańsku. Scenariusz i reżyseria: Tomasz Man. Scenografia: Anetta Piekarska-Man. Wspólna wyprawa żółwia i pingwina w poszukiwaniu domu staje się pretekstem do opowieści o przyjaźni, odmienności i akceptacji. Jeden ucieka z zoo, drugi zostaje porzucony przez właścicielkę. Spotykają się i postanawiają udać do miejsc swojego pochodzenia. Problem jest taki, że to miejsce u jednego znajduje się na południu, a u drugiego na północy. Staną więc przed dylematem rozstania.

Beata Kraska

 

GALERIA

6 10 12 image003

image004 image006 image007 image008

image014 image016 image019 image020

 

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 0
  • Odwiedzin dzisiaj: 56
  • Odwiedzin wczoraj: 89
  • Ostatni tydzień: 558
Certyfikaty

wojsko

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1