INNOWACJA PEDAGOGICZNA W PRZEDSZKOLU “WIEM I RATUJĘ- MAŁY RATOWNIK

wiem i ratuję mały ratownikMając na uwadze, to jak ważne jest wykształcenie u dzieci, już od najmłodszych lat, pewnych nawyków zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, a także łatwość, efektywność i skuteczność przyswajania wiedzy oraz umiejętności praktycznych, proponujemy systematycznie realizować z dziećmi treści z zakresu edukacji ratowniczej.

W związku z powyższym od października 2015r. do przedszkola zostanie wprowadzona innowacja pedagogiczna pt. “WIEM I RATUJĘ- MAŁY RATOWNIK”. Jej realizacja jest przewidziana w klasach “0”. Zajęcia będą bezpłatne, organizowane dwa razy w miesiącu w godzinach pracy przedszkola.

Nabywanie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy w wieku przedszkolnym powinno łączyć się z przyjemnością, humorem i zabawą. Tego typu zajęcia dają wspaniałą możliwość zaszczepienia u najmłodszych zachowań, które pomogą im w sytuacji kryzysowej zachować spokój                       i opanowanie. Aby pomóc należy wiedzieć jak to zrobić dlatego poprzez realizację innowacji pragniemy przygotować dzieci tak, aby kończąc przedszkole były świadome różnych zagrożeń, potrafiły radzić sobie                        w sytuacjach zagrożenia oraz udzielić pierwszej pomocy innym                     w rzeczywistym wypadku.

Cele szczegółowe innowacji obejmują: zapoznanie dzieci z najczęściej spotykanymi zagrożeniami i sposobami ich zapobiegania, poznanie numerów alarmowych służb ratowniczych, kształcenie umiejętności radzenia sobie             w sytuacjach zagrożenia, wyrobienie umiejętności wzywania pomocy oraz powiadamiania odpowiednich służb ratunkowych, wyposażenie dzieci                      w wiedzę i umiejętności z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy, przygotowanie dzieci do wykonywania prostych czynności ratowniczych, przezwyciężenia u dzieci lęku, obawy przed podejmowaniem działań                       w sytuacjach zagrożenia, kształcenie umiejętności i nawyków niezbędnych do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, wyrobienie umiejętności przewidywania skutków niewłaściwego zachowania się na drodze, placu zabaw, w przedszkolu, w domu, przestrzeganie dzieci przed zawieraniem przypadkowych znajomości, uświadamianie i zapobieganie zagrożeniom wynikającym z zabawy zapałkami i urządzeniami elektrycznymi, wykształcenie prawidłowych postaw zdrowotnych oraz zachowań wobec ewentualnych zagrożeń.

Innowacja pedagogiczna jest zgodna z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. (Dziennik Ustaw z dnia 15 stycznia 2009 r. Nr 4, poz. 17). 

 

Agnieszka Prucnal

Monika Majka

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 0
  • Odwiedzin dzisiaj: 56
  • Odwiedzin wczoraj: 89
  • Ostatni tydzień: 558
Certyfikaty

wojsko

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1