,,Witaj Maj, Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!”

image024Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie a drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych ustawą zasadniczą, to znaczy regulującą podstawowe problemy społeczno – polityczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz. Postanowienia Konstytucji były rewolucyjne a jednocześnie ostrożne i wyważone – doniosłe na miarę epoki.

Konstytucja 3 Maja obowiązywała jedynie czternaście miesięcy. Targowiczanie przy pomocy Rosji doprowadzili do wojny, w wyniku której w 1793 roku nastąpił II rozbiór Polski. Po wojnie pozostał order Virtuti Militari… O swoją wolność i prawa Polacy musieli walczyć jeszcze przez wiele lat. Konstytucja 3 Maja stała się w tych latach symbolem wewnętrznych sił narodu, zdolnego do politycznego odrodzenia się.

Rocznicę Konstytucji 3 Maja obchodzili, więc polscy patrioci uroczyście już podczas zaborów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy Posiadali szeroką autonomię. Wielkim świętem państwowym rocznica uchwalenia Konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował przywrócić, jako święto państwowe dzień 3 Maja tj. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji
w 1791 roku.

W 224 rocznicę Konstytucji w Naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie Publicznego Gimnazjum kl. IIC, IIIB i IIIA. Oprawę muzyczną zapewnił nam chór szkolny.

Korzystając z okazji chcieliśmy jako opiekunowie podziękować naszym wychowankom za poświęcony czas, zrozumienie i chęć uczestnictwa w uroczystościach związanych
z obchodami tego, jakże ważnego święta.

Opiekunowie: B. Skóra – Czachor, P. Smotryś, St. Kula

Galeria

image029 image028 image027 image026 image025 image023

 image021 image022 image020 image019 image018 image017

 image016 image015 image012 image011 image014 image013

 image010 image009 image008 image007 image006 image005

 image003 image002 image004 image001

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 22
  • Odwiedzin dzisiaj: 45
  • Odwiedzin wczoraj: 436
  • Ostatni tydzień: 1820
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1