Zielony zawrót głowy…  czyli Eko Piknik

W dniu 22 kwietnia 2024 r. odbył się w naszym Zespole Szkół Eko Piknik. Na zorganizowanie tego proekologicznego wydarzenia wybraliśmy tę datę nie bez przyczyny, bo jak każdy przyjaciel przyrody wiemy, że obchodzimy wtedy Dzień Ziemi. Cieszymy się, że w tym roku mogliśmy zaangażować wszystkich naszych uczniów z klas I – III czyli łącznie ponad 260 dzieci (!). Pomimo braku słonecznej pogody nie zabrakło nam pogody ducha i już od 8.00 rozpoczęliśmy dzień z piosenką na ustach.

Odwiedził nas pan burmistrz A. Ożóg, prezes Zakładu Komunalnego p. G. Kwiecień, przewodniczący Rady Rodziców p. K. Różański oraz prezes Eurogalicji p. P. Białek, którzy sprawili radość uczniom rozdając dyplomy oraz nagrody przyznane w plastyczno-technicznym konkursie Eko Miasteczko. Uczniowie stworzyli na tę okazję, aż 52 prace, które tak urzekły konkursowe jury, że nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy. W ten sposób zwycięzcą stał się każdy, kto podjął się trudu wzięcia w nim udziału. Mamy nadzieję, że nagrody pobudzą naszych młodych miłośników przyrody do jej jeszcze lepszego poznawania, bo mikroskopy, mini szklarnie, mimozowe ogrody, zestawy do badania insektów, lupy czy globusy z aplikacją na telefon powinny temu sprzyjać. Dziękujemy p. prezesowi G. Kwietniowi za wsparcie i za zaangażowanie na każdym etapie realizacji naszego Eko Pikniku.

Uczniów serdecznie powitała również nasza p. dyrektor B. Skóra-Czachor dumna z ich zaangażowania w konkursie oraz gotowości do poszerzania wiedzy. Warto wspomnieć, że realizacja zarówno konkursu jak i wszystkich warsztatów edukacyjnych tego dnia nie byłaby możliwa, gdyby nie uzyskane dofinansowanie z WFOŚ i GW w Rzeszowie. W tym miejscu pragniemy podziękować p. J. Szypule, która koordynowała projekt z ramienia Gminy.

W wydarzenie została zaangażowana kwiaciarnia FLOWERS, której właścicielka p. D. Solecka wraz z p. E. Płoszaj i p. M. Ściuk poprowadziła warsztaty kwiatowe dla klas drugich, których efekty w postaci kompozycji kwiatowych dzieci zabrały ze sobą do domów.

Nie sposób nie wspomnieć o rzeszowskim stowarzyszeniu EKOSKOP, którego prezes p. K. Ruszała wraz z p. M. Ruszałą i wolontariuszkami odkrywali tajemnice przyrody na zajęciach mikroskopowych dedykowanym klasom trzecim, a także podczas warsztatów edukacyjnych ,,Segreguję, bo warto”, gdzie drugoklasiści poprzez zabawy ruchowe utrwalali wiedzę jak dbać o Ziemię. Wielu z nas piknik kojarzy się z jedzeniem i myślimy, że jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie. Dlatego podczas Eko Pikniku nasi uczniowie wręcz pożerali wiedzę ekologiczną. 

Wśród pozostałych atrakcji znalazły się gry i zabawy organizowane przez nauczycieli poszczególnych klas, którzy dołożyli starań, żeby przez zabawę oraz plastyczne działania podkreślić rangę tego dnia. Ponadto wszystkie klasy mogły dać upust swojej energii podczas wesołej i żywiołowej zabawy na dmuchanej zjeżdżalni, o którą zadbali oddelegowanie do tego celu pracownicy Zakładu Komunalnego. Sił w realizacji wszystkich działań nie zabrakło dzięki poczęstunkowi dla dzieci, o który zatroszczyła się Rada Rodziców naszej szkoły. Dziękujemy również Nadleśnictwu Głogów za zaangażowanie oraz udostępnienie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej ,,Las Turzański”.

Rolę przysłowiowej wisienki na torcie odegrał teatrzyk walizkowy pod wdzięcznym tytułem ,,O tym jak lisy nauczyły dziadka walczyć ze smogiem”. Podczas tego interaktywnego teatru jednego aktora z pacynkami i kukiełkami w rolach głównych dzieci poznały opowieść o rodzinie lisów, które mieszkały w lesie. Gdy na polanie Dziadek zbudował dom zaczęły się kłopoty i choroby. Liski uczą, więc Dziadka „kolorów recyklingu” i odpowiednich proekologicznych postaw. Co ciekawe to mali widzowie sami decydowali o przebiegu spektaklu, wpływali na treść bajki i zachowania bohaterów oraz jej zakończenie.

Cytując słowa piosenki ,,Zielony dom”, która stanowiła symboliczny hymn Dnia Ziemi w naszej szkole chcemy podsumować ten niebanalnie spędzony dzień: ,,Nad szumiącą czystą rzeką, sam zrozumiesz, co jest ,,eko”! Z ekologią za pan brat. Taki piękny jest nasz świat!” – nie zapominajmy o tym i na co dzień, bo Ziemia jest tylko jedna, więc dbajmy o nią nie tylko od święta. 

Koordynatorki Eko Pikniku: K. Trzpis i P. Gielarowska

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 188
  • Odwiedzin dzisiaj: 4
  • Odwiedzin wczoraj: 72
  • Ostatni tydzień: 1784
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1