Projekt ,,EkoMisja – nie marnuję” II edycja

Od 1 października  2023r do końca stycznia br roku w Zespole Szkół im. Jana Pawła II   w Sokołowie Młp. w klasach 1c, wszystkich czwartych i siódmych realizowano projekt ,, EkoMisja- nie marnuję” pod patronatem Banków Żywności.

Celem projektu było zwiększanie świadomości  dzieci  na temat ekologicznych skutków marnowania żywności; kształtowanie proaktywnych postaw i zachowań ekologicznych, poprzez działania edukacyjne, które pokazują pozytywne aspekty ograniczenia marnowania żywności dla indywidualnych konsumentów oraz kreowanie mody na niemarnowanie żywności.

W ramach projektu w klasie 1 c prowadząca zajęcia  zapoznała uczniów z problematyką opowiadania pt.,, Owocowe spory,”’. Na lekcjach  w tej klasie poruszono tematy: Czy nasza żywność jest bezpieczna? Kalendarz polskich sezonowych owoców i warzyw.
Dzieci poznały jakie zwierzęta zapylają rośliny i w jaki sposób. Za pomocą prezentacji i kart pracy dzieci  uczyły się rozpoznawać miejsca, w których rosną i występują poszczególne owoce i warzywa. Poszerzyły zasób wiadomości na temat wartości odżywczych poszczególnych owoców i warzyw oraz ich wpływu na zdrowie człowieka. Po przeczytaniu opowiadania  ,,Owocowe spory” Magdaleny Jasny, uczniowie zdobyli kolejne cenne wiadomości, które sprawdziły za pomocą krzyżówki i zagadek przygotowanych przez nauczyciela. Zrozumiały, jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców z ekologicznych upraw.

     W klasach czwartych uczniowie na lekcjach przyrody poznali między innymi sposoby dobrego przechowywania żywności. Zapoznali się z opowiadaniem,, Kosmiczna bajka o ciasteczkach” i na jej podstawie dyskutowali nad sposobami wykorzystania żywności w ten sposób, aby się jej nie marnować. Omówiono problem dzielenia się zasobami żywności z innymi potrzebującymi ludźmi.

Uczniowie klas siódmych na lekcjach biologii  zastanawiali się nad problemami : Czy każda przetworzona żywność jest nie zdrowa?”, Czy moja żywność zawsze jest bezpieczna? Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali prezentacji, a później aktywnie włączyli się w dyskusje.  

 Realizowany projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Podjęte działania dostarczyły wszystkim wielu pozytywnych przeżyć i emocji.  

Na jego podsumowanie  uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym polegającym na wykonaniu pracy plastycznej do opowiadania,, Kosmiczna bajka o ciasteczkach” poruszającego problem niemarnowania żywności. Dwoje uczniów klasy 4a z naszej szkoły zostało nagrodzonych w tym konkursie. Byli to Maya Bielecka i Dawid Krawiec.   Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Sławomira Winiarska

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 188
  • Odwiedzin dzisiaj: 4
  • Odwiedzin wczoraj: 72
  • Ostatni tydzień: 1784
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1