PODSUMOWANIE WIELKIEJ ZBIÓRKI KSIĄŻEK W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU KSIĄŻKI BEZ RECEPTY
Wielu z nas lub z naszej najbliższej rodziny trafiło lub trafi do szpitala. Zgodnie z danymi z 2022 r. przeciętny pobyt chorego w polskim szpitalu wynosi 5,3 dnia. Są jednak oddziały, na których obecność pacjenta trwa znacznie dłużej. Jest to duże wyzwanie wyzwalające ogromną ilość stresu. Warto zaznaczyć, że najczęstszą prośbą osób hospitalizowanych bywa prośba o przyniesienie książek. Każdy posiadacz książek ma w swej biblioteczce takie, którym chciałby dać drugie życie.
Z połączenia tych dwóch potrzeb powstał projekt Książki bez recepty.
Obecność książek na oddziałach szpitalnych wpływa pozytywnie na wiele aspektów procesu hospitalizacji. Okazuje się, że czytanie jest skuteczniejsze niż picie herbaty, granie w gry, spacerowanie, czy słuchanie muzyki. Specjaliści zachęcają, by czas spędzany w szpitalu, wykorzystywać właśnie na czytanie. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych pacjentów, ważne jest zastępowanie ekranów urządzeń mobilnych oraz przebywania w wirtualnym świecie, wspólnym czytaniem książek.

Społeczność naszej szkoły bardzo aktywnie włączyła się w zbiórkę w ramach Projektu. Przy segregacji książek oraz ich pakowaniu pomagali uczniowie z klas: VII b (David Cichoń, Zosia Dec, Antek Czosnek, Maciek Gurczyński, Maciek Kot oraz Kamil Rosół) oraz VII d (Milena Dec, Asia Jachyra).
Zebraliśmy: 325 książek dla dzieci, 108 książek dla dorosłych,42 szt. łamigłówek i krzyżówek,5 gier.
Zebrane książki zostały przekazane do: Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokołowie Młp., Domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Górnie.
Miło było nam być również „książkowym kurierem”, ponieważ pośredniczyliśmy w dostarczeniu przesyłki do Szpitala Chorób Płuc i Opieki Długoterminowej im. Św. Jana Pawła II w Górnie.
Zebrane przez nas książki sprawiły wiele radości nie tylko obdarowanym. Posłużą również jako pomoc terapeutyczna. Nie bez znaczenia jest to, że udział w projekcie uczy młodych ludzi wrażliwości oraz otwartości. Dzielenie się książkami, z którymi niejednokrotnie wiążą się wspomnienia, to coś wyjątkowego. Zgodnie ze słowami H. Radlińskiej: „Książka daje tym więcej – im więcej od niej wziąć chcemy”.
W imieniu Obdarowanych książkami DZIĘKUJĘ TYM WSZYSTKIM, KTÓRZY AKTYWNIE WŁĄCZYLI SIĘ W TO WYJĄTKOWE PRZEDSIĘWZIĘCIE.
Anna Koziarz, szkolny koordynator zbiórki





