#ŁączyNasPamięPamięć

19 kwietnia 2023 roku przypadła 80.  rocznica wybuchu powstania w getcie żydowskim w Warszawie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polin organizuje co roku akcję społeczno – edukacyjną Żonkile.

            Nazwa tej akcji jest związana z postacią Marka Edelmana, który 19 kwietnia, w rocznicę powstania
w getcie, przychodził pod pomnik na warszawskim Muranowie, by oddać hołd poległym towarzyszom walk i złożyć pod nim bukiet żółtych kwiatów. Żonkil stał się więc symbolem szacunku i zbiorowej pamięci o heroicznych czynach powstańców.

            W tym roku odbyła się już 11 edycja akcji Żonkile. Wzięło w niej udział ponad siedem tysięcy szkół oraz innych instytucji kultury z całego świata. W czasie jej trwania rozdano 450 tysięcy papierowych żonkili. Liczba ta ma znaczenie symboliczne, ponieważ symbolizuje liczbę Żydów i Żydówek, którzy byli zamknięci w warszawskim getcie wiosną 1943 roku.

Tegorocznymi Ambasadorami tego wydarzenia zostali: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kaminski, Bartosz Gelner, Magdalena Cielecka oraz Grupa Granica, która prowadzi działania humanitarne na  granicy polsko  – białoruskiej. Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall – autorka książki “Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Do akcji Żonkile włączyła się  również najmłodsza część społeczności uczniowskiej  z naszej szkoły.

            Uczniowie klas I – III wzięli udział w zajęciach przygotowanych w oparciu o materiały edukacyjne opracowane przez Muzeum POLIN oraz wykonali papierowe żonkile. Rozmawiali o emocjach
i wartościach takich jak dobro, przyjaźń, sprawiedliwość, lęk i pamięć. Dzięki opowiadaniu Zofii Staneckiej pt. „Pamięć Drobinek” dowiedzieli się, jak ważne jest pielęgnowanie wspomnień i przekazywanie historii rodzinnych. Opowiadanie to przeniosło najmłodszych uczniów w fantastyczny świat mieszkańców starego dębu, którzy pomagają sobie w potrzebie i wspierają się w trudnych chwilach.

Ta baśniowa opowieść miała uwrażliwić najmłodszych na krzywdę wyrządzaną drugiemu człowiekowi  oraz rozwijanie empatii, chęci niesienia pomocy. Historia Drobinek pokazała, jak ważne
w obliczu zagrożenia, jest wzajemne wsparcie i poczucie bliskości, przynależność do wspólnoty.

Dlaczego jest to tak ważne? By pamięć o ważnych wydarzeniach i głębokich przeżyciach nie zginęła, a czasem i dla przestrogi – aby taka „historia już się nigdy nie powtórzyła”.

            Warto w tym miejscu wspomnieć, że uczniowie klas: II c, V c oraz VIII b wzięli udział w spotkaniu
z panią Marzeną Lorenc – pracownikiem Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, która zaprosiła uczestników prelekcji do wyprawy w świat kultury żydowskiej. W trakcie tych zajęć uczniowie naszej szkoły próbowali swoich sił, pisząc proste teksty w języku hebrajskim, poznali podstawowe zwroty i nazwy, zwyczaje. Prowadząca zajęcia zwróciła uwagę na to, jak ważne jest poszanowanie innych kultur oraz narodowości.

Zajęcia te zostały zorganizowane dzięki pomocy p. Stanisława Kuli oraz p. Łukasza Ożoga – pracownika Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Anna Koziarz

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 166
  • Odwiedzin dzisiaj: 79
  • Odwiedzin wczoraj: 311
  • Ostatni tydzień: 1733
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1