“Łączy nas pamięć”.

19. kwietnia nasza szkoła po raz drugi włączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”. Tego dnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. By upamiętnić te tragiczne wydarzenia oraz nie zapominać o tym, że pamięć o przeszłości jest jedną z wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość , Muzeum Historii Żydów  – Polin, od kilkunastu lat zaprasza szkoły oraz instytucje kultury, do udziału w akacji „Żonkile”. Jej nazwa związana jest z postacią Marka Edelmana, który przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia, w rocznicę  wybuchu pierwszego powstania miejskiego okupowanej Europy, przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim pojawiało się tam coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. „Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.” (P. Sawicka).

W ramach akcji  uczniowie wykonali papierowe żonkile oraz uczestniczyli w zajęciach inspirowanych filmem „Będę pisać”, który opowiada historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje młoda  dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedził duch z przeszłości. Wraz z nią przenosimy się do dawnej Warszawy – obserwujemy życie codzienne bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Śledząc historię Zosi i Natana, uczniowie poznali sposoby na przetrwanie tych „najgorszych z czasów”. Film skłonił do refleksji, pokazał, że pamięć o przeszłości, jest ważna, gdyż: „pozwala lepiej rozumieć współczesność”. (A. Grochowska)

Anna Koziarz

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 188
  • Odwiedzin dzisiaj: 4
  • Odwiedzin wczoraj: 72
  • Ostatni tydzień: 1784
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1