„ Kiedy trzeba…”

image027X Jubileuszowy Wojewódzki konkurs recytatorski dla młodzieży klas szóstych, siódmych i ósmych szkoły podstawowej oraz gimnazjum w 100 rocznicę odzyskania niepodległości

 

 

 

Rzadko na moich wargach

„Rzadko na moich wargach –

Niech dziś to warga ma wyzna

Jawi się krwią przepojony,

Najdroższy wyraz: Ojczyzna.”

Jan Kasprowicz

 

 W dniu 26 października 2018 roku, w Sokołowie Małopolskim odbył się wojewódzki konkurs recytatorski dla młodzieży gimnazjalnej oraz uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych „ Kiedy trzeba…”. Była to dziesiąta jubileuszowa edycja tegoż konkursu, tym razem  uczestnicy recytowali wiersze poświęcone Ojczyźnie lub dla Ojczyzny związane tematycznie z 100 rocznicą odzyskania niepodległości, dowolnie wybranych  poetów  polskich.  Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka polskiego i historii uczącyw Zespole Szkół im. Jana Pawła II, w Sokołowie Małopolskim, tj. mgr Stanisław Kula i Barbara Skóra – Czachor. Honorowy patronat nad konkursem objął profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg. Konkurs objęty został programem Niepodległa, którego beneficjentem jest MGOKSiR w Sokołowie. Na otwarcie konkursu przybyli: Burmistrz Andrzej Ożóg, dyr. Zespołu Szkół im. Jana Pawła II Wiesław Sondej, dyr. MGKSiR Agata Dec.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczmy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Rok 2018 to rok szczególny, ponieważ jest to już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Wpisując się w uroczyste ogólnopolskie obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, dziesiąty jubileuszowy konkurs, poświęciliśmy Niepodległej.

Celem konkursu jak zawsze było propagowanie piękna poezji polskiej, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży. Rozwijanie poprzez literaturę wrażliwości i emocjonalności młodzieży. Uświadomienie uczniom związku literatury z historią naszego kraju, ale przede wszystkim uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.

Jako organizatorzy pragniemy również, aby konkurs ten promował nasze miasto oraz Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp., w województwie podkarpackim.

Podczas konkursu młodzi artyści  recytowali wybrany przez siebie utwór poetycki m.in. takich twórców jak: J. Kasprowicz, K.K. Baczyński, M. Konopnicka, M. Hemar, W. Bełza, L. Staff, J. Słowacki, K.I. Gałczyński  i inni.

Komisja konkursowa oceniała uczestników według jednej kategorii – recytacja klasyczna i następujących kryteriów: dobór repertuaru, znajomość tekstu, interpretacja utworu, a także ogólny wyraz artystyczny.

W konkursie brało udział 22 uczestników z 10 szkół całego województwa podkarpackiego m. in. :  ZS w Trzebosi,  ZS im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp., Gimnazjum w Nowej Wsi, , Gimnazjum Nr 4 w ZS ,w Stalowej Woli,  Gimnazjum w Kamieniu, Zespół Szkół w Zaczerniu, SP nr 3 w Mielcu, SP nr 1  w Mielcu, ZS w Wólce Niedźwieckiej.

Komisja konkursowa w składzie dr Bartosz Walicki – przewodniczący, mgr B. Skóra – Czachor – sekretarz oraz mgr Maria Łuszczki i Marek Kida  – członek komisji, wyłoniła następujących laureatów: I miejsce – Katarzyna Wierzchowska z Gimnazjum w Nowej Wsi, II miejsce –Amelia Dudek z SP nr 3 w Mielcu, III miejsce – Klaudia Gajdek z ZS w Zaczerniu.

Komisja przyznała również wyróżnienia, wyróżnienia otrzymali : Maja Drapała, Jakub Modłkowski, Wiktoria Patro, Zofia Rejzerowicz, Magdalena Smusz, Kamila Tęcza i Martyna Wąsik.

W imieniu organizatorów jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym. Dziękujemy również za udział i przygotowanie pozostałym uczestnikom konkursu.

Pragniemy też podziękować wszystkim nauczycielom, którzy zachęcili uczniów do udziału w konkursie i pracowali wraz z nimi nad przygotowaniem repertuaru do konkursu tj. pani mgr  Aldonie Bilskiej – Kokosińskiej, Irenie Świderskiej, Dorocie Książek, Barbarze Dobrzańskiej,  Annie Siedleckiej, Barbarze Czaja, Monice Sidor, Beacie Dzwonnik, Marzenie Kapinos, Renacie Ożóg a także Sławomirowi Ożogowi i  dr. Przemysławowi Prucnalowi.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki  w postaci artykułów szkolnych , papierniczych i dyplomy a także albumy poświęcone ważnym wydarzeniom z historii Polski od organizatora konkursu a laureaci i wyróżnieni cenne nagrody książkowe, pomoce szkolne oraz akcesoria elektroniczne.

Konkurs zakończył się pamiątkowym zdjęciem.

Dziękujemy wszystkim za udział i mamy nadzieję, że w przyszłości nasze przedsięwzięcia spotkają się z taką samą przychylnością i jeszcze większym zainteresowaniem.

Pragniemy również podziękować sponsorom konkursu, którymi byli: Urząd Gminy i Miasta w Sokołowie Młp.,  Ceramix i MGOKSiR w Sokołowie Młp.

Organizatorzy: B. Skóra – Czachor i St. Kula

Galeria

 image016 image015 image014 image013 image012

image011 image010 image009 image008 image007

image006 image005 image004 image003 image002

image001 image028 image026 image025 image024

 image023 image024 image022 image021

image020image019 image018 image017

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 188
  • Odwiedzin dzisiaj: 4
  • Odwiedzin wczoraj: 72
  • Ostatni tydzień: 1784
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1