Dzień liczby PI

Święto Liczby Pi to wydarzenie popularyzatorskie, którego data dyktowana jest przez 3 pierwsze cyfry liczby π: 3,14… Przypomnijmy, że jest to amerykański zapis daty 14 marca.

Czym jest liczba PI ?

Liczba pi, zwana również ludolfiną lub stałą Archimedesa, to stosunek obwodu koła do jego średnicy. Jest ona taka sama dla każdego koła i wynosi w przybliżeniu 3,14. Jako pierwszy jej własności badał Archimedes z Syrakuz. Symbol π został wprowadzony przez Williama Jonesa w 1709 roku.

W naszej szkole obchodziliśmy to ważne święto – uczniowie przyłączyli się do świętowania, biorąc udział w konkursie wiedzy na temat „Liczby Pi”. Do konkursu przystąpiło 27 uczniów. Praca konkursowa składała się z 4 pytań zamkniętych, 2 pytań otwartych oraz zadania wymagającego zapisanie jak najdokładniejszego przybliżenia liczby PI. Z pośród uczniów udało się wyłonić trzech zwycięzców.

Miejsce pierwsze zajęła Magdalena Koch z klasy 8a, która prawidłowo zapamiętała aż 78 liczb występujących w rozwinięciu dziesiętnym liczby PI, drugie miejsce uzyskała Róża Kozak z klasy 6a, która zapamiętała 53 cyfry, trzecie miejsce Mielna Dec z klasy 6c, która bez błędnie zapisała 32 cyfry.

Święto liczby Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 0
  • Odwiedzin dzisiaj: 56
  • Odwiedzin wczoraj: 89
  • Ostatni tydzień: 558
Certyfikaty

wojsko

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1