,,Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

image002…mówi stare polskie przysłowie i nie można nie przyznać mu racji.

2 października 2017 r. grupa młodzieży z naszej szkoły  wybrała się do Odrzykonia, który znajduje się na Pogórzu Dynowskim, około 40 km od Rzeszowa. Miejsce piękne, położone na Podkarpaciu, ale większości z nas dotychczas nieznane. Wycieczkę zorganizowała dla uczniów klas siódmych pani Agnieszka Dudzik, gdyż w Odrzykoniu znajduje się zamek Kamieniec – miejsce akcji naszej lektury – ,,Zemsty” Aleksandra Fredry.

Opiekę sprawowały panie Barbara Kapuścińska i Agnieszka Pustkowska oraz profesjonalista – górski przewodnik i zarazem właściciel biura podróży pan Aleksander Bar.

Najpierw przewodnik zaprowadził nas na Prządki – góry w Odrzykoniu. Mają one kształt trzech dziewczyn zaklętych w kamienie za przędzenie w święto, jak głosi legenda. Następnie szlakiem turystycznym wiodącym przez las poszliśmy do zamku. Po drodze widzieliśmy starodawne kurhany, miejsca pochówku Słowian z IX wieku i mogliśmy podziwiać jesienną przyrodę. Pogoda nam dopisała.

Zamek należał niegdyś do Aleksandra hrabiego Fredry. Żona pisarza otrzymała go w posagu. Fredro w starych papierach znalazł informację o kłótni dwóch współwłaścicieli: Skotnickiego i Firleja. Pogodziła ich dopiero miłość i ślub dzieci. W oparciu o tę romantyczną historię Fredro napisał ,,Zemstę”.

W zachowanych zamkowych komnatach mogliśmy podziwiać ekspozycje malarstwa, dawnej broni i narzędzi tortur. Ta ostatnia wystawa cieszyła się największym powodzeniem, gdyż uczniowie mogli przymierzać repliki. Szczególnym powodzeniem cieszyła się maska hańby w postaci świńskiego ryjka… Ukarani musieli ją nosić przez kilka dni, narażając się na drwiny i obelgi.

Z Odrzykonia pojechaliśmy jeszcze do sąsiedniej wsi – Węglówki. Tam obok kościoła jest dąb Poganin, który ma około 600 lat. Zmierzyliśmy jego średnicę – potrzeba było na to jedenastu osób.

Wycieczka, choć krótka, bardzo się udała. Teraz możemy przerabiać ,,Zemstę”!

Agnieszka Dudzik

Galeria

image007 image006 image005 image004 image003 image001

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 174
  • Odwiedzin dzisiaj: 113
  • Odwiedzin wczoraj: 311
  • Ostatni tydzień: 1767
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1