Wiwat 3 Maja!

Konstytucja 3 Maja obowiązywała jedynie czternaście miesięcy. Była pierwszą w Europie a drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych spisana ustawą zasadniczą, to znaczy regulującą podstawowe problemy społeczno – polityczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz. Postanowienia Konstytucji były rewolucyjne a jednocześnie ostrożne i wyważone – doniosłe na miarę epoki.

Rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji w 1791 roku obchodzili, polscy patrioci uroczyście już podczas zaborów, ale dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował, że będzie to święto państwowe.

Od tego czasu, uroczyście świętujemy rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji.

W kolejną rocznicę Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie klas piątych, przy wsparciu starszych uczennic dla klas 5-8. Były wiersze, piosenki, przypomnienia historyczne, sceny teatralne, filmy i tańce.

Różnorodność form, piękne wykonanie i szczere zaangażowanie wszystkich uczestników, tej szkolnej uroczystości, przeszła do historii i na pewno zostanie w pamięci wielu.  Dziękujemy p. Joannie Szwai za przygotowanie programu, p. Annie Bazan za wsparcie, p. Bogdanowi Rybakowi za opiekę nad pocztem sztandarowym, Wojtkowi Słoninie, uczniowi klasy 7a, za ustawienie i nadzór nad sprzętem nagłaśniającym, p. Małgorzacie Kwolek za dekorację sali i wsparcie na próbach oraz p. Wicedyrektorowi Ireneuszowi Koziarzowi za obecność i podsumowanie uroczystości.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji świętowali również uczniowie młodsi. Uczniowie klas drugich, poprowadzeni przez swoje wychowawczynie: K. Trzpis, E. Franczyk, A. Kowalską i P. Gielarowską, przygotowali uroczystą akademię dla klas 1-4 mówiący o wydarzeniach z 1791 roku. W recytowanych wierszach przywołali bohaterów tamtejszych wydarzeń i powiedzieli czym dla nich jest: Wolność, Naród oraz Ojczyzna. Na zakończenie Drużyna Orląt ZS Strzelec 1914 im. ppor. Jakuba Darochy działająca w naszej szkole uroczyście odśpiewała Rotę. Podczas uroczystości Pan Wicedyrektor Ireneusz Koziarz pokazał dzieciom Konstytucję i opowiedział, co to jest za dokument.

Dziękujemy za wspólne świętowanie. Wiwat Maj, 3 Maj!

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 1
  • Odwiedzin dzisiaj: 59
  • Odwiedzin wczoraj: 89
  • Ostatni tydzień: 561
Certyfikaty

wojsko

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1