Miło spędzony dzień w Leżajsku.

W dniu 10.01.2024 roku klasy V c i V a wraz z wychowawcami wybrały się na spektakl „ Baśń o grającym imbryku” do FOKu w Leżajsku. Grupa teatralna „Franciszek” działająca przy ośrodku kulturalnym klasztoru ojców bernardynów, przedstawiła piękną historię kowala. Główny bohater ciężko pracuje w swoim warsztacie, z zazdrością myśli jak inni mają lżej w życiu. Mieszkają z nim koń i zakochana w nim mucha, która ciągle za nim lata a jego to bardzo denerwuje. Pewnego dnia odwiedza ich wróżka, która potrzebuje podkowy dla swojego konia, kowal mimo zmęczenia i późnej pory pomaga jej, w zamian otrzymuje imbryk, który powoli zmienia ich życie. Zaczarowany przedmiot za każdym razem, gdy zaparza się w nim herbata powoduje, że tworzy się cudowna atmosfera w pomieszczeniu i osoby odwiedzające kowala chcą za wszelką cenę pozostać w tym miejscu oddając swoje posiadłości. Dzięki temu kowal wraz z koniem i muchą ciągle zmieniają miejsce zamieszkania oraz miejsce pracy. Ostatecznie trafiają do dworu, gdzie wszystkiego mają pod dostatkiem i nie muszą nic robić. Tam bohater stwierdza, że nawet nie ma potrzeby wstawać z łóżka bo nic się nie dzieje i nic nie musi robić, jest przygnębiony, wspomina, że w jego warsztacie mimo ciężkiej pracy czuł się najlepiej.  Zakończenie spektaklu powoduje zamyślenie widza nad swoim życiem, czy warto narzekać…

Świetna gra aktorska, przepiękne kostiumy, muzyka i atmosfera po przedstawieniu powoduje, że chce się tam wracać.

W FOKu uczniowie uczestniczyli również w warsztatach malowania na płótnie. W ciągu 1,5 godziny, każdy z nich stworzył przepiękne krajobrazy zimowe z lisem, wykorzystując różne techniki malarstwa. Prace zabrali ze sobą do domów.

Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie bazyliki. Jeden z ojców klasztoru oprowadził i opowiedział w ciekawy dla uczniów sposób o najważniejszych wydarzeniach związanych z kościołem,  pokazał główne, zabytkowe i niepowtarzalne na całym świecie elementy budowli. Na zakończenie została włączona szopka bożonarodzeniowa, która posiada dużą ilość ruchomych figurek.

Powrót spędziliśmy w atmosferze kolędowania, pan kierowca przed odjazdem zafundował mały upominek dla jednego z uczestników wyjazdu przez wylosowanie numeru siedzenia w autobusie oraz cukierki dla wszystkich uczestników za śpiewanie piosenek.

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 174
  • Odwiedzin dzisiaj: 113
  • Odwiedzin wczoraj: 311
  • Ostatni tydzień: 1767
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1