„ Kokardowo, czyli radosne obchody Święta Odzyskania Niepodległości”

Mam, tak samo jak ty
Miasto moje, a w nim
Najpiękniejszy mój świat
Najpiękniejsze dni…”

Czesław Niemen

  

Nawiązując do słów piosenki Czesława Niemena i odwołując się do historii naszego miasta wybraliśmy na temat przewodni siódmej edycji warsztatów patriotycznych  „Kokardowo, czyli radosne obchody Święta Odzyskania Niepodległości”, które odbyły się 5 listopada 2019r. „ Moje miasto – moją Ojczyzną”. Temat warsztatów związany był z obchodami 450 – lecia lokacji naszego miasta. Były  to dla nas szczególne warsztaty, gdyż  chcieliśmy pokazać wyjątkowość naszego miasta , ciekawe zabytki, żywy po dziś dzień folklor i wspaniałych ludzi, a także uzmysłowić nierozerwalność miasta, małej ojczyzny  z Ojczyzną. Mamy nadzieję, że jako organizatorki wybierając taki właśnie temat sprawiły, że nasi uczniowie zobaczyli nasze miasto innymi oczami i jeżeli kiedyś wyjadą, zawsze chętnie będą tu wracać.

W tegorocznych warsztatach brało udział 52 uczniów przedstawicieli klas od czwartej do ósmej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim. Uczestników warsztatów powitali organizatorka, dyrektor Zespołu Szkół oraz zastępca Burmistrza Gminy  i Miasta Sokołów Małopolski pan Grzegorz Kwiecień, który odpowiedział na nasze zaproszenie. Warsztaty rozpoczęła krótka część artystyczna przygotowana przez uczennice klasy 8a, część artystyczną zakończyła prezentacja multimedialna o historii naszego miasta. Następnie uczestników czekała niespodzianka przygotowana przez pana zastępcę burmistrza, konkurs z nagrodami dla uczestników warsztatów , który sprawdzał wiedzę o naszym mieście. Uczestnicy warsztatów, którzy wykazali się wiedzą z historii naszego miasta otrzymali atrakcyjne nagrody od naszego gościa a  najmłodszy uczestnik, okazała się nią uczestniczka warsztatów, otrzymał również upominek specjalny.

Warsztaty rozpoczęły prace z papieroplastyki w bieli i czerwieni. Uczestnicy wykonywali „ patriotyczny wiatraczek” w dwóch wersjach, następnie wykonywali wycinankę symetryczną „ kwiat z biało – czerwonych serc”. Do wspólnej pracy uczniowie zaprosili również naszego gościa, który chętnie i z entuzjazmem zaangażował się w pracę razem
z uczestnikami warsztatów.

Kolejnym etapem warsztatów była praca w grupach klasowych. Zadaniem uczniów było odwzorowanie ręki z gestem każdego z uczestników warsztatów, wycięcie i użycie pracy jako szablonu do stworzenia wspólnej biało – czerwonej flagi z rękami. Następnie uczestnicy malowali pasy w kolorze ziemi, miasta z oknami, w których są ludzie i narodowe flagi. Na to swobodnie mieli wkomponować ciekawe zabytki naszego miasta. W ten kreatywny sposób powstały interesujące prace plastyczne naszych uczestników.

Ostatnim zadaniem uczestników było wykonanie pamiątek okolicznościowych, którymi były kartki z życzeniami i biało – czerwone ptaki z koronkową dekoracją  z wizytówkami i życzeniami. Wykonanymi pamiątkami okolicznościowymi jak co roku uczniowie obdarowali przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, przedstawicieli instytucji działających na naszym terenie i innych.

Chciałam bardzo podziękować uczniom, którzy siódmy raz z entuzjazmem pracowali podczas warsztatów, ucząc się dobrych postaw radosnego, mądrego świętowania. Nadmieniam, że  pomimo upływu czasu warsztaty nadal cieszą się niesłabnącą popularnością.  Dziękuję pani Małgorzacie Kwolek, która kolejny już rok wspiera moją inicjatywę i wciela w życie moje pomysły, aby nauczyć naszych uczniów radości świętowania  i pozytywnego patriotyzmu. Podziękowania składam również Panu Burmistrzowi Gminy i Miasta oraz radnym miejskim za wspieranie naszych działań przez przyznawanie nam rokrocznie środków na warsztaty.

Efektowne prace uczestników warsztatów można podziwiać, oglądając wystawę powarsztatową w holu szkoły, odwiedzając naszą szkołę.

Barbara Skóra – Czachor

Galeria

 

 

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 70
  • Odwiedzin dzisiaj: 13
  • Odwiedzin wczoraj: 84
  • Ostatni tydzień: 1419
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1