„ Kiedy trzeba…”

image006Wojewódzki konkurs recytatorski dla młodzieży gimnazjalnej oraz klas szóstych i siódmych szkoły podstawowej

 Kobieta w roli głównej

  „Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto!  Postaci twojej zazdroszczą anieli, A duszę gorszą masz, gorszą niżeli!…”

 A. Mickiewicz

 W dniu 27 października 2017 roku, w Sokołowie Małopolskim odbył się wojewódzki konkurs recytatorski dla młodzieży gimnazjalnej oraz klas siódmych szkół podstawowych „ Kiedy trzeba…”. Była to dziewiąta  edycja tegoż konkursu, tym razem  uczestnicy recytowali wiersze lub fragmenty prozy poświęcone kobietom, czyli o kobietach lub dla kobiet, których temat związany jest z kobietami a także w hołdzie dla kobiet, dowolnie wybranych  poetów i pisarzy polskich.

 Jako organizatorzy zdecydowaliśmy się na taki temat tegorocznego konkursu, dlatego że motyw kobiety w sztuce jest jednym z najpopularniejszych motywów, do których powracali artyści wszystkich epok. Niezależnie od czasów oraz prądów filozoficznych motyw ten był realizowany od starożytności przez średniowiecze, barok,  romantyzm, pozytywizm po współczesność. Można powiedzieć, iż wizerunek kobiety w literaturze i malarstwie jest historycznym zapisem tego, jak zmieniało się postrzeganie kobiet w społeczeństwach europejskich oraz w jaki sposób dochodziły do swoich praw. Należy również zwrócić uwagę, że poeci i twórcy ukazali również różnorodność funkcji jakie przez wieki spełniała i spełnia kobieta w roli: matki, żony, czy wybranki serca.

Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka polskiego i historii uczący w Zespole Szkół im. Jana Pawła II, w Sokołowie Małopolskim, tj. mgr Stanisław Kula
i Barbara Skóra – Czachor. Honorowy patronat nad konkursem objął profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg.

Celem konkursu jak zawsze było propagowanie piękna poezji i prozy polskiej, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży. Rozwijanie poprzez literaturę wrażliwości i emocjonalności młodzieży. Zwrócenie uwagi na postać kobiety jej rolę, pozycję społeczną  i piękno.

Jako organizatorzy pragniemy również, aby konkurs ten promował nasze miasto oraz Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp., w województwie podkarpackim.

 Podczas konkursu młodzi artyści  recytowali wybrany przez siebie utwór poetycki lub fragmenty prozy.

Komisja konkursowa oceniała uczestników według następujących kryteriów: dobór repertuaru, znajomość tekstu, interpretacja utworu, a także ogólny wyraz artystyczny. Uczestnicy oceniani byli w kategorii recytacja klasyczna.

W konkursie brało udział 24 uczestników z 9 szkół całego województwa podkarpackiego tj.: ZS w Trzebosi, ZS im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp., Gimnazjum w Nowej Wsi, ZS  im. AK w Zaczerniu, ZS im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu, Gimnazjum nr 4 w ZS Ogólnokształcących nr 2 w Stalowej Woli, ZS w Trzebusce, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów: Katarzyna Wierzchowska Gimnazjum w Nowej Wsi, Jakub Poźniak ZS im. AK w Zaczerniu, Laura Baranowska Gimnazjum w Nowej Wsi.

Komisja przyznała również następujące wyróżnienia: Klaudia Gajdek ZS im. AK w Zaczerniu, Hubert Dec ZS im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp., Nikola Lepianka ZS w Trzebosi, Aleksandra Maziarz Gimnazjum nr 4 w Stalowej Woli, Gabriela Nawojska ZS im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp., Gabriela Tomaka Szkoła Podstawowa Sióstr Prezentek w Rzeszowie.

W imieniu organizatorów jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym.

Dziękujemy również za udział i przygotowanie pozostałym uczestnikom konkursu.

            Pragniemy też podziękować wszystkim nauczycielom, którzy zachęcili uczniów do udziału w konkursie i pracowali wraz z nimi nad przygotowaniem repertuaru do konkursu

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki  w postaci artykułów szkolnych, papierniczych i dyplomy od organizatora konkursu a laureaci i wyróżnieni cenne nagrody książkowe, pomoce szkolne oraz akcesoria komputerowe. Nagrody wręczali Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pasierb oraz z-ca Burmistrza Grzegorz Kwiecień.

Konkurs zakończył wspólny poczęstunek oraz pamiątkowe zdjęcie.

Dziękujemy wszystkim za udział. Pragniemy również podziękować sponsorom konkursu, którymi byli: Urząd Gminy i Miasta w Sokołowie Małopolski., Bank Spółdzielczy w Sokołowie Małopolskim oraz  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sokołowie Młp .

Organizatorzy

B. Skóra – Czachor

St. Kula

Galeria

image002 image001 image005 image004 image003

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 0
  • Odwiedzin dzisiaj: 61
  • Odwiedzin wczoraj: 89
  • Ostatni tydzień: 563
Certyfikaty

wojsko

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1