,,1569-2019  – ,,Sokołowskim bohaterom – Cześć ich pamięci!”,II część warsztatów z cyklu,, Kokardowo, czyli radosne obchody Święta Niepodległości”

     14 listopada 2019r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim odbyła się druga część warsztatów patriotycznych z cyklu,, Kokardowo, czyli radosne obchody Święta Niepodległości” pod tytułem ,,1569-2019  – ,,Sokołowskim bohaterom – Cześć ich pamięci!”. W warsztatach uczestniczyło 32 uczniów z klas VI- VIII szkoły podstawowej. Organizatorkami warsztatów były p. Małgorzata Kwolek i p. Barbara Skóra-Czachor.

Warsztaty wpisały się w obchody 450. lecie lokacji miasta Sokołów Małopolski oraz są jednym z wielu działań innowacji pedagogicznej pt. ,,Sokołów Małopolski – miasto z charakterem” jaka jest realizowana w naszej szkole przez p. Małgorzatę Kwolek.

Spotkanie rozpoczęło się piosenką i prezentacją multimedialną o zasłużonych sokołowianach i bohaterach wywodzących się z tej ziemi. Przy jej pomocy pani Małgorzata Kwolek wprowadziła uczniów w pojęcie ,,bohater”, w pamięć o bohaterach  oraz w przedmioty, miejsca, tablice i uroczystości, które mówią o bohaterstwie, honorze i poświęceniu. Nawiązała do odznaczonych Polaków, których uhonorowano orderem Orła Białego w naszej ojczyźnie. Opowiedziała o najważniejszych odznaczeniach państwowych i przedstawiła sokołowskich zasłużonych z imienia i nazwiska. Postawiła także przed uczniami wyzwanie, aby odwiedzili miejsca pamięci, które znajdują się w Sokołowie oraz  odszukali i przeczytali treść tablic pamiątkowych, znajdujących się w różnych miejscach naszego miasta. Zachęciła także młodych słuchaczy do pracy nad sobą, do tego aby stawali się bohaterami na co dzień ponieważ ,,Każda chwila sprzyja bohaterstwu”, jak to napisał W. Broniewski. Na zakończenie tej części warsztatów uczestnicy mieli okazję zastanowić się nad zrozumieniem zwrotu ,,Cześć ich pamięci!”.

    W drugiej części warsztatów uczniowie, indywidualnie, wykonywali różne elementy z papieroplastyki według instrukcji i pokazu. Były to biało-czerwone serca w kwadracie, wianki, kwiaty i liście.

Na zakończenie warsztatów nastąpiła praca w zespołach. Każda grupa otrzymała pakiet materiałów tzn. : nazwiska sokołowskich bohaterów i zasłużonych, kolorowankę ,,legionisty”, szablon orla i ptaków, herb Sokołowa Małopolskiego, fotografie i informacje o dwóch odznaczeniach narodowych tj. o orderze Orła Białego – za ich ,,wybitne życie” i orderze Virtuti Militari – za wybitne zasługi bojowe. Dodatkowo uczniowie otrzymali cytaty o patriotyzmie i bohaterstwie oraz mogli wykonać dodatkowe elementy dekoracyjne.

Wszystkie zgromadzone materiały posłużyły do wykonania 8 tablic o sokołowskich bohaterach. Tablice te ozdabiają szkolny korytarz ale także uczą i oddają cześć pamięci sokołowskim bohaterom.

 

Małgorzata Kwolek

Galeria

 

 

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 67
  • Odwiedzin dzisiaj: 173
  • Odwiedzin wczoraj: 436
  • Ostatni tydzień: 1948
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1