„Międzynarodowy Dzień Liczby ∏ (Pi)”

image021Wyprzedzając wszystkich o jeden dzień 13.03.2015r gimnazjaliści z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp. świętowali uroczystość pod hasłem „Pi Day”. Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.

Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku,
a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.

Tegoroczne święto było jednak wyjątkowe. Trzecia i czwarta cyfra po przecinku to kolejno 1 i 5 – czyli końcówka liczby określającej rok 2015.

W związku z tym Dzień Liczby Pi zorganizowany został również w Zespole Szkół
im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp. Przygotowaniem imprezy zajęli się uczniowie klasy IA. Za organizację odpowiadała pani Beata Kraska.

Imprezy nie sposób było przeoczyć. Dyrektor Szkoły przez radiowęzeł zaprosił gimnazjalistów oraz nauczycieli na świetlicę szkolną, gdzie cała uroczystość miała miejsce.

Świętowanie zaczęło się od wierszy, poematów na temat liczby Pi przeplatanych
z prezentacjami multimedialnymi przygotowanymi w narzędziach: Prezi (oprogramowanie tworzenia i przedstawiania prezentacji na tzw. wirtualnym płótnie, wykorzystujące platformę Adobe Flash i Adobe AIR ) oraz Smilebox’ie (aplikacja, która jest nastawiona na używanie i kreowanie wielu produktów typu slideshow, scrapbooks oraz zaproszeń a także multimedi), zaprezentowanych przez uczniów klas IIA. Prezentacje pt: „Życie i twórczość Alberta Einsteina”, „Prezentacja życia Wacława Sierpińskiego”, „Prezentacja o Liczbie Pi”.

 

Dalsza część obchodów Dnia Liczby Pi to inscenizacja „Kłótnia Liczb z Pi w roli głównej” oraz część kulminacyjna, czyli konkurs pomiędzy II klasami gimnazjalnymi.

Wśród wielu rund konkursowych najciekawsze:

  • Konkurs na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia liczby Pi (Deklamacja rozwinięcia przez lidera grupy).
  • Konkurs Pi  wyrazy  czyli takie, w których jest ukryte pi  (np. pieniądz, pieszy, pierwiosnek)  w określonym czasie (3 min.) wypisują kolejne wyrazy  zwycięża drużyna, która wypisze ich jak najwięcej.
  • Każda klasa przygotowuje okrzyk matematyczny.
  • Każda klasa wykonuje plakat, o tematyce matematycznej.
  • Każda klasa prezentuje (w dowolnej formie) wylosowanego wcześniej matematyka (od 2 do 2,5 min) w dowolnej formie, może zaprezentować jedna osoba, zespół lub cała klasa.

Zwycięska drużyna: klasa IIA gimnazjum.

 

Celem wydarzenia było popularyzowanie matematyki i przełamanie niechęci do tego przedmiotu. Młodzież wspaniale brała udział w wydarzeniu. Wyrazem zaangażowania był chociażby czarny strój z symbolem Pi.

Udowodniliśmy wszystkim, że matematyka,  to nie tylko trudne zadania, “suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.

Mamy nadzieję, że tego dnia każdy uczeń znalazł coś dla siebie interesującego. Nawet na tak poważną naukę, jaką jest matematyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Święto matematyki niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia, a więc… przyjemne z pożytecznym!

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim klasom, dziękujemy za pełne zaangażowanie
i super zabawę.

 

Beata Kraska

 

GALERIA

image001 image002 image003 image005

image008 image009 image015 image016

image017 image018 image019 image020

image022 image024 image023 image025

 image027 image030 image031 image032

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
Certyfikaty

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1