Matematyka w świątecznym klimacie

 Zimowy klimat i zbliżające się Boże Narodzenie miały swój wydźwięk 19 grudnia 2018 r. na ostatnich już zajęciach w ramach matematycznego projektu realizowanego przez wolontariuszki programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” w klasach drugich szkoły podstawowej.

Na początku uczniowie zmierzyli się z zadaniem utrwalającym umiejętności wykonywania rachunków pamięciowych (dodawania i odejmowania) w zakresie 30. Każdy uczestnik zajęć otrzymał kartonik z działaniem, które należało wykonać, a następnie odszukać jego wynik na przygotowanych planszach. Uczniowie klasy II A swoje działania przyklejali na gwiazdce „przyniesionej” przez aniołka. W klasie II B kolorowymi kołami z dodawaniem i odejmowaniem „ubierano” choinkę wykonaną z odrysowanych dłoni. Natomiast uczniów klasy II C „odwiedził” św. Mikołaj z bardzo dziurawym workiem na prezenty, który dzieci „łatały” matematycznymi kartonikami, dopasowując je do sum i różnic znajdujących się na mikołajowym worku.

Kolejne zadanie dotyczyło kodowania. Uczniowie zapoznali się ze sposobem określania współrzędnych położenia kwadratów na specjalnie przygotowanej planszy. Po opanowaniu metody przystąpiono do odkodowywania ukrytego obrazka. Drugoklasiści układali odpowiednio kolorowe kartoniki, które w efekcie utworzyły świąteczny motyw. W trakcie realizacji ćwiczenia uczestnicy mieli mnóstwo pomysłów i próbowali odgadnąć na podstawie ułożonego już fragmentu, co zostało zakodowane.

Końcową część zajęć stanowiły zimowe zadania. Wymagały one od uczniów wykazania się spostrzegawczością (przy rozwiązywaniu sudoku), dokładnością (gdy trzeba było dokończyć rysowanie symetrycznego obrazka według podanego wzoru) oraz logicznym myśleniem i planowaniem działań (przechodząc przez przygotowane przez wolontariuszki labirynty).

Uśmiechy na twarzach uczestników zajęć stanowiły wyraźny dowód, na to że matematyczny projekt bardzo się im podobał.

Serdeczne podziękowania kierujemy na ręce Dyrekcji Zespołu Szkół za możliwość realizacji projektu, ciepłe przyjęcie w murach szkoły oraz bardzo dobrą współpracę. Wychowawczyniom klas drugich dziękujemy za miłą atmosferę i wsparcie podczas prowadzenia zajęć.

Nie był to pierwszy projekt realizowany w szkole w ramach programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” i mamy nadzieję, że również nie ostatni. Zapraszamy do udziały w kolejnych przedsięwzięciach PROJEKTORA.

Wolontariuszki

Teresa i Weronika

Galeria

 

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
Certyfikaty

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1